jak nauczyć się gotować zdjęcie

Jak nauczyć się gotować? 7 sprawdzonych kroków

Moja przygoda z kuchnią zaczęła się dość niewinnie, od prostych potraw, jak smażony kurczak czy ziemniaki, ale z czasem rozwinęła się w prawdziwą pasję. Przez lata eksperymentowania, uczenia się i, oczywiście, próbowania nieskończonej ilości przepisów, udało mi się zgromadzić cenną wiedzę, którą teraz chcę przekazać Wam. Czy gotowanie jest trudne? Absolutnie nie! To przygoda, która może przynieść wiele radości i pysznych wyników. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że każdy może nauczyć się gotować – niezależnie od wieku czy doświadczenia.

Czy gotowanie jest trudne?

To zależy od waszego podejścia i chęci do nauki. Jednak moim zdaniem nie. Pomimo tego, że na początku mojej kulinarnej przygody, wyzwania takie jak prawidłowe ustawienie temperatury piekarnika czy krojenie warzyw wydawały się ogromne. Z czasem zrozumiałam, że gotowanie to proces uczenia się przez praktykę.

Kluczem jest rozpoczęcie od prostych przepisów i stopniowe zwiększanie poziomu trudności. Każdy może zacząć od podstaw – ugotowanie idealnych ziemniaków czy przyrządzenie prostego kurczaka. Ważne jest, aby nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami. Pamiętajcie, że każdy błąd to okazja do nauki.

Dodatkowo nowoczesne urządzenia kuchenne, takie jak chociażby Thermomix czy Lidlomix, mogą znacznie ułatwić naukę gotowania. Automatyzacja wielu procesów pozwala nawet początkującym przygotowywać złożone dania. Jednak równie ważne jest zrozumienie podstaw i ręczne wykonywanie pewnych zadań, by rozwijać kulinarną wiedzę i umiejętności.

Dlaczego warto nauczyć się gotować?

Dlaczego warto nauczyć się gotować grafika

Gotowanie to nie tylko przygotowywanie posiłków – to umiejętność, która wnosi wiele korzyści do naszego życia. Zadbacie w ten sposób o swoje zdrowie, będziecie świadomie kontrolować składniki, oszczędzicie pieniądze, a nawet rozwiniecie się kreatywnie! Jak to konkretnie wygląda?

 • Zdrowie i kontrola nad składnikami – Gdy gotujecie w domu, macie pełną kontrolę nad tym, co ląduje na Waszych talerzach. Możecie wybierać świeże, zdrowe składniki i unikać nadmiaru soli, cukru czy niezdrowych tłuszczów, które często znajdują się w gotowych posiłkach. Przygotowywanie posiłków w domu pozwala świadomie gotować zdrowo i dbać o samopoczucie swoje i bliskich.
 • Rozwijanie kreatywności – Gotowanie to sztuka. Eksperymentowanie ze smakami, zapachami przypraw, różnymi składnikami pozwala na wyrażenie siebie i rozwijanie kreatywności. Próbowanie nowych przepisów, modyfikowanie istniejących, tworzenie własnych kombinacji – to wszystko sprawia, że gotowanie staje się pasjonującą przygodą. Poza tym… Według mnie nie ma nic lepszego niż zjedzenie posiłku, który samodzielnie przygotowaliście 😉 Ta satysfakcja i duma z własnoręcznie wykonanej pracy są nie do przecenienia.
 • Oszczędność – Gotowanie w domu jest zazwyczaj tańsze niż jedzenie na mieście czy kupowanie gotowych dań. Możecie kontrolować wydatki i gotować oszczędnie, wybierając składniki zgodnie z Waszym budżetem, a jednocześnie tworzyć zdrowe i smaczne posiłki.
 • Wspólne spędzanie czasu – Gotowanie może być świetnym sposobem na spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Osobiście lubię ze swoją rodziną eksperymentować w kuchni, dzielić się zadaniami, a potem cieszyć się wspólnie jeść przygotowane posiłki. To buduje więzi i sprawia, że posiłki stają się czymś więcej niż tylko koniecznością.
 • Poznanie kultury i tradycji – Gotowanie otwiera drzwi do odkrywania różnych kultur i tradycji. Przygotowując dania z różnych stron świata, uczymy się o ich historii, zwyczajach i specyfice kuchni. Lubię przygotowywać dania, które poznaje w trakcie podróży do innych krajów.

Gdzie uczyć się gotować?

Kiedy zaczynacie swoją przygodę z gotowaniem, jednym z najważniejszych pytań jest: „Gdzie mogę się tego nauczyć?”. Na szczęście, mamy teraz więcej zasobów do nauki gotowania niż kiedykolwiek wcześniej. Oto kilka miejsc i sposobów, gdzie możecie poszerzać swoje kulinarnie umiejętności.

 • Książki kulinarne – To klasyczne źródło wiedzy. Książki kulinarne są świetne, ponieważ oferują przepisy krok po kroku wraz ze zdjęciami. Moim zdaniem warto mieć w swojej kuchni tytuły takie jak: „365 obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej i „Razem” Jamiego Olivera. Znajdziecie tam masę pysznych i łatwych przepisów, które zainspirują i zachęcą Was do dalszego gotowania. To swoiste klasyki, do których na pewno warto zajrzeć!
 • Blogi kulinarne i strony internetowe – Tak jak nasz blog, wiele stron internetowych oferuje mnóstwo wskazówek i porad oraz przepisów kulinarnych. Dodatkowo, wiele stron oferuje filmy instruktażowe, które krok po kroku pokazują, jak przygotować danie.
 • Kursy online i wideo poradniki – Internet oferuje nieskończone zasoby wiedzy, w tym kursy gotowania online. Możecie znaleźć zarówno darmowe (np. filmik od Weroniki Domogród), jak i płatne treści, które zawierają różnorodne aspekty gotowania, od podstaw po zaawansowane techniki. Wideo poradniki to świetny sposób na naukę, ponieważ pozwalają zobaczyć cały proces gotowania na własne oczy.
 • Warsztaty kulinarne i szkoły gotowania – Jeśli wolicie naukę twarzą w twarz, warsztaty kulinarne mogą być idealne. Wiele szkół gotowania oferuje zajęcia dla amatorów, gdzie możecie uczyć się od doświadczonych szefów kuchni. Przykładem jest Polish Your Cooking, ale jestem pewna, że znajdziecie też takie miejsce w swoim mieście!
 • Doświadczenie praktyczne – Ostatecznie, najlepszym sposobem na naukę gotowania jest po prostu wzięcie się za to i eksperymentowanie w swojej kuchni. Próbujcie nowych przepisów, nie bójcie się popełniać błędów i bądźcie cierpliwi. Gotowanie to proces, który wymaga czasu i praktyki. Korzystajcie też z doświadczenia i porad najbliższych – uwierzcie mi, że Wasze babcie i mamy potrafią być prawdziwą skarbnicą wiedzy 😉

Czy każdy może nauczyć się gotować?

Czy każdy może się nauczyć gotować grafika

Absolutnie, każdy może nauczyć się gotować! Gotowanie nie wymaga urodzenia się z „kuchennym zmysłem” – to umiejętność, którą można rozwijać na każdym etapie życia. Niezależnie od wieku, doświadczenia czy początkowego poziomu umiejętności, każdy ma potencjał, by stać się biegłym w sztuce kulinarnej. Ich historie są dowodem na to, że pasja do gotowania może rozkwitnąć w każdym wieku i… w zadziwiających okolicznościach!

 • Julia Child – Jedna z najbardziej znanych postaci w świecie kulinariów, Julia Child, zaczęła uczyć się gotować dopiero po osiągnięciu 30. roku życia. Po przeprowadzce do Francji, zafascynowana francuską kuchnią, zdecydowała się na kurs gotowania w prestiżowej szkole Le Cordon Bleu. Jej kariera jako autorki książek kucharskich i gospodyni telewizyjnych programów kulinarnych rozkwitła, kiedy miała już ponad 50 lat.
 • Jordi Roca – Cukiernik z restauracji w Gironie, w Hiszpanii, który zdobył inauguracyjną nagrodę World’s Best Pastry Chef od magazynu Restaurant, musiał przejąć obowiązki po tym, jak główny kucharz złamał nogę​ i dopiero wtedy rozwinął swoje umiejętności kulinarne.
 • Alexa Atala – Ten brazylijski szef kuchni, prowadzący D.O.M. w São Paulo – restaurację ocenianą jako czwarta najlepsza na świecie przez magazyn Restaurant – zaczął uczęszczać na kursy gotowania, aby przedłużyć swoją wizę podczas pobytu w Europie. W ten sposób odkrył swoją pasję i zdolności kucharskie.

Od czego zacząć naukę gotowania? 7 przydatnych porad

Zaczynając naukę gotowania, kluczowe jest podejście krok po kroku. Oto kilka wskazówek, jak zacząć tę fascynującą podróż:

 1. Poznaj podstawowe techniki i narzędzia – zacznij od nauki podstawowych technik, takich jak krojenie, gotowanie na parze, smażenie, czy pieczenie. Zaopatrz się też w ważne narzędzia kuchenne, w tym noże, patelnie, garnki i inne akcesoria.
 2. Przeczytaj i zrozum przepisy – Znajdź kilka prostych przepisów i dokładnie je przeanalizuj przed rozpoczęciem gotowania. Upewnij się, że rozumiesz kolejne kroki i masz wszystkie potrzebne składniki.
 3. Zacznij od prostych potraw – Wybieraj proste dania, takie jak sałatki, proste zupy, jednogarnkowe potrawy czy podstawowe pieczywo. To pozwoli Ci zbudować pewność siebie i zrozumieć podstawowe zasady gotowania.
 4. Eksperymentuj i modyfikuj przepisy – Nie bój się eksperymentować i wprowadzać własne modyfikacje do przepisów. To część procesu nauki i pomaga rozwijać kreatywność w kuchni.
 5. Naucz się zarządzać czasem w kuchni – Gotowanie wymaga umiejętności zarządzania czasem, szczególnie gdy przygotowujesz kilka potraw naraz. Praktykuj planowanie i sekwencjonowanie zadań kuchennych.
 6. Praktyka czyni mistrza – Regularne gotowanie jest kluczem do osiągnięcia biegłości. Im więcej czasu spędzisz w kuchni, tym więcej nauczysz się o różnych technikach i składnikach.
 7. Zbieraj opinie i ucz się na błędach – Proś o opinie od rodziny i przyjaciół na temat przygotowanych potraw. Bądź otwarty na krytykę i ucz się na swoich błędach.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Gotowanie w domu pozwala na kontrolę składników, co jest lepsze dla zdrowia i diety. To także oszczędność pieniędzy w porównaniu do jedzenia na mieście. Dodatkowo, gotowanie w domu może być formą spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, tworząc wspomnienia i tradycje.

Tak, można samodzielnie nauczyć się gotować, korzystając z książek kucharskich, blogów, kursów online, a także przez praktykę i eksperymentowanie w kuchni.

Oczywiście, że tak! Nauka gotowania to cenna umiejętność życiowa, która promuje samodzielność i zdrowe nawyki żywieniowe. Pomaga również w zrozumieniu wartości żywności i pracy włożonej w przygotowanie posiłków.

Gotowanie uczy planowania, organizacji, kreatywności, cierpliwości, a także umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami. To także świetny sposób na naukę o różnych kulturach i tradycjach kulinarnych.

Zaczynaj od wyboru świeżych i naturalnych składników, ograniczaj przetworzoną żywność. Ucz się o wartościach odżywczych różnych produktów i eksperymentuj z różnorodnymi metodami gotowania, jak pieczenie czy gotowanie na parze.

Koszt kursu gotowania może się różnić w zależności od miejsca, poziomu zaawansowania i renomy instruktora. Istnieją zarówno bezpłatne zasoby online, jak i płatne, bardziej zaawansowane kursy. Warto poszukać opcji dopasowanej do swoich potrzeb i budżetu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł dał Wam potrzebną wiedzę i zainspirował do tego, aby zacząć lub kontynuować Waszą przygodę z gotowaniem. Pamiętajcie, że gotowanie to nie tylko sposób na przygotowanie posiłków, ale także źródło radości, kreatywności i okazja do spędzenia czasu z bliskimi.

Podzielcie się w komentarzu swoimi początkami w kuchni. Kiedy zaczynaliście gotować? Jak wyglądały Wasze początki? 😀

Przeczytaj również:

Autorka: Katarzyna Baranowska

Jestem Kasia i od wielu lat uwielbiam gotować z Thermomixem. Tworzę łatwe, zdrowe i smaczne przepisy, które stanowią źródło inspiracji dla miłośników kuchni.

Oceń ten wpis!

Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Nauka gotowania zajęła mi trochę czasu, ale z każdym kolejnym daniem było coraz lepiej 😀 Uważam, że każdy powinien mieć kilka takich pewnych dań, które jest zawsze w stanie zrobić. Może to być nawet pyszna jajecznica. Innych technik i sposobów uczymy się z czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *