Oszczędzanie z Thermomixem

Oszczędzanie z Thermomixem – czy zakup robota może się opłacać?

Zakup Thermomixa był dla mnie dużą decyzją, głównie ze względu na jego cenę. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy inwestycja w tak drogie urządzenie kuchenne rzeczywiście się opłaca. Kiedy ostatecznie zdecydowałam się na zakup, moim głównym celem było nie tylko ułatwienie sobie gotowania, ale również sprawdzenie, czy i jak można dzięki niemu oszczędzać. W tym wpisie chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na ten temat, opartymi na osobistych doświadczeniach oraz codziennym użytkowaniu Thermomixa.

Czy gotowanie z Thermomixem naprawdę przynosi oszczędności? Sprawdźcie!

Czy można zaoszczędzić gotując w Thermomixie?

Oszczędności z Thermomixem

Wielu z nas, decydując się na zakup drogiego sprzętu kuchennego, zadaje sobie pytanie: czy to się naprawdę opłaca? Jednak warto się przekonać, że jednorazowa inwestycja to dobra decyzja na lata. Oto kilka konkretnych powodów.

1. Oszczędność na zakupie innych urządzeń

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest wielofunkcyjność Thermomixa. To urządzenie łączy w sobie funkcje wielu innych sprzętów, takich jak blender, mikser, parowar czy nawet młynek do kawy. Dzięki temu zamiast inwestować w kilka różnych urządzeń, możemy ograniczyć się do jednego.

W moim przypadku, Thermomix zastąpił kilka innych sprzętów, co nie tylko oszczędziło mi miejsce w kuchni, ale też pieniądze, które musiałabym wydać na zakup tych urządzeń osobno.

2. Oszczędności w skali miesiąca

Kolejnym ważnym aspektem są codzienne oszczędności. Używając Thermomixa, zauważyłam, że moje rachunki za zakupy spożywcze zaczęły maleć. Dzieje się tak, ponieważ Thermomix pozwala na łatwe przygotowanie zdrowych i zróżnicowanych posiłków z prostych, niedrogich składników. Zamiast kupować drogie, przetworzone produkty, częściej wybieram świeże warzywa, owoce, mięso i ryby, które następnie w prosty sposób przekształcam w pyszne dania. Ponadto, możliwość przygotowania potraw w dużych ilościach pozwala mi na planowanie posiłków i unikanie marnowania żywności.

Moja znajoma od czasu zakupu Thermomixa zawsze piecze własny chleb. Jej oszczędność polega nie tylko na zaoszczędzonych kilku złotych dziennie na bochenek chleba, ale również na mniejszych wydatkach na inne produkty. Któż z nas nie wybierał się do sklepu po jeden produkt, a wrócił z pełną siatką zakupów!

3. Długoterminowe oszczędności

Na dłuższą metę, oszczędności mogą być jeszcze bardziej widoczne. Gotowanie w domu z wykorzystaniem Thermomixa pomaga unikać częstych wizyt w restauracjach czy zakupu gotowych dań, co w przeliczeniu na miesiące może przynieść znaczące oszczędności. Sama do czasu zakupu Thermomixa często zamawiałam jedzenie do domu 🙂

Dodatkowo, Thermomix, dzięki swoim precyzyjnym ustawieniom, minimalizuje ryzyko nieudanych eksperymentów kulinarnych, co również przekłada się na mniejsze marnotrawstwo produktów.

Jak oszczędzać z Thermomixem?

Thermomix to nie tylko zaawansowane urządzenie kuchenne, ale także narzędzie, które może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy. Oto kilka praktycznych sposobów, jak możemy to robić.

1. Planowanie posiłków

Jednym z kluczowych elementów oszczędzania jest planowanie posiłków. Thermomix sprawia, że ta czynność staje się prostsza i bardziej efektywna. Można z łatwością przygotować zdrowe i zbilansowane posiłki, minimalizując jednocześnie marnowanie żywności. Używając Thermomixa do planowania tygodniowego menu, możemy dokładnie określić, co i kiedy będziemy jeść, co pozwala na zakup tylko tych produktów, które są nam faktycznie potrzebne.

2. Dobre wykorzystanie produktów

Thermomix umożliwia także pełniejsze wykorzystanie zakupionych produktów. Na przykład, zamiast wyrzucać końcówki warzyw, można użyć ich do przygotowania bulionu lub zup. Obierki z warzyw i owoców mogą posłużyć jako baza do domowych wywarów, co jest nie tylko zdrowe, ale też pozwala zaoszczędzić na gotowych produktach.

3. Przygotowanie domowych wersji gotowych produktów

Z Thermomixem możemy łatwo przygotować w domu wiele produktów, które zazwyczaj kupujemy w sklepie. Przykłady to domowe masło orzechowe, mleko roślinne, kostka rosołowa, pasty, sosy, a nawet pieczywo. To nie tylko zdrowsze, ale często także tańsze rozwiązanie w porównaniu do zakupu gotowych produktów wysokiej jakości.

4. Zdrowe gotowanie w domu

Ostatni, ale równie ważny aspekt oszczędzania z Thermomixem, to promowanie zdrowego gotowania w domu. Przygotowując posiłki samodzielnie, unikamy kosztów związanych z częstym jedzeniem na mieście czy kupowaniem gotowych dań. Thermomix ułatwia przygotowanie zróżnicowanych i zdrowych posiłków, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do lepszego zdrowia i mniejszych wydatków na leczenie.

Oszczędności, które generuje Thermomix w moim domu

Decydując się na zakup Thermomixa nie myślałam o oszczędnościach, które on przyniesie. Teraz, bez wątpienia mogłabym odpowiedzieć na poniższe pytania.

Czy Thermomix oszczędza czas?

Tak, zdecydowanie! Najbardziej oczywistą korzyścią posiadania TMa jest oszczędność czasu. Thermomix pozwala mi przygotowywać posiłki szybciej niż tradycyjne metody gotowania. Wrzucam składniki do Thermomixa, ustawiam go i… mogę zająć się czymś innym! Uwielbiam to, że dzięki kiedy Thermomix gotuje, ja mogę np. wstawić pranie, odkurzyć czy po prostu odpocząć albo spędzić czas z rodziną 🙂

Poza tym TM przygotowuje składniki i posiłki szybciej niż inne urządzenia, które posiadam w kuchn, co też oznacza mniej energii zużytej na gotowanie i obniża nasze rachunki za prąd.

Czy Thermomix jest energooszczędny?

Tak. Zauważyłam, że Thermomix jest dużo bardziej energooszczędny w porównaniu do innych urządzeń kuchennych, takich jak piekarnik czy płyta indukcyjna. Najnowszy model TM6 zużywa maksymalnie 1000 W według instrukcji. Wartość ta może się wahać w zależności od przyrządzanego przepisu i używanego trybu. Wpływa na to znacząco zwłaszcza prędkość obrotów. Przykładowe wartości dla poszczególnych trybów zmierzone watomierzem to:

  • Mielenie, mieszanie – 500-700W
  • Gotowanie – ok. 1000 W
  • Używanie Varomy – od 600 do 1000 W

Znajoma przedstawicielka podzieliła się ze mną wynikami małego eksperymentu, który przeprowadziła w trakcie prezentacji. Podczas gotowania skorzystała z watomierza. Wyniki brzmią zachęcająco 😉

CzynnośćZużycie energii (kWh)Koszt
3 h prezentacjiok. 0,584 0,35 zł
Gotowanie gulaszu (20 min)ok. 0,2740,16 zł
Gotowanie przez miesiąc 12,207,32 zł

Przy aktywnym wyświetalczu TM zużywa 7-9 W. Co ważne Thermomix nie pobiera prądu kiedy jest podłączony do prądu, a nie jest używany.

Co pobiera więcej prądu, Thermomix czy płyta indukcyjna?

Jako użytkownik Thermomixa i posiadaczka płyty indukcyjnej, postanowiłam poszukać informacji, które z tych urządzeń jest bardziej energooszczędne. Zebrałam w jednym miejscu wnioski znalezione w Internecie.

  • Zużycie energii przez Thermomix – Thermomix, jako urządzenie wielofunkcyjne, ma za zadanie wykonywać różnorodne procesy kuchenne, od mieszania po gotowanie i pieczenie. To, co mnie zaskoczyło, to jego efektywność energetyczna. W moich obserwacjach, przygotowanie standardowego obiadu w Thermomixie, takiego jak zupa lub danie jednogarnkowe, zużywało zaskakująco mało energii elektrycznej. W ciągu 1 h pracy Thermomix zużyje ok. 0,15 kWh. W takim razie miesięczny koszt gotowanie będzie wynosił ok. 7,3 zł Dzieje się tak dzięki precyzyjnej kontroli temperatury i czasu, co sprawia, że urządzenie nie zużywa więcej prądu niż jest to konieczne.
  • Porównanie z płytą indukcyjną – płyta indukcyjna, choć uważana za jedno z bardziej energooszczędnych rozwiązań w kuchni, w przypadku intensywnego użytkowania może zużywać znaczne ilości energii. Płyta średnio zużywa 30-40 kWh w miesiącu, co daje koszt ok. 21 zł Gotowanie na kilku polach indukcyjnych jednocześnie lub używanie wysokich temperatur do szybkiego gotowania, jak to często bywa przy przygotowywaniu obiadu, generuje wyższe zużycie prądu.
  • Porównanie – Opinie na temat tego, które urządzenie jest bardziej oszczędne, są różne, jednak większość porównań gotowania dań stwierdza, że Thermomix był bardziej energooszczędny, szczególnie w sytuacjach, gdy na płycie indukcyjnej trzeba używać kilku palników jednocześnie. Różnica ta staje się jeszcze bardziej widoczna, gdy bierzemy pod uwagę, że Thermomix automatycznie wyłącza się po zakończeniu programu gotowania, podczas gdy płyta indukcyjna może pozostać włączona, jeśli zapomnimy ją wyłączyć.

Czy warto zainwestować w Thermomix?

Moje doświadczenie z Thermomixem pokazało, że jest to urządzenie, które może znacząco wpłynąć na oszczędność czasu i pieniędzy w gospodarstwie domowym. Jego wielofunkcyjność pozwala na zastąpienie wielu innych urządzeń kuchennych, co przekłada się na oszczędności finansowe i przestrzenne. Ponadto, możliwość przygotowywania zdrowych, domowych posiłków z prostych składników pozwala na zmniejszenie wydatków na żywność, a także na ograniczenie wizyt w restauracjach.

Jeśli jesteś zainteresowany moją opinią oraz innych użytkowników na temat Thermomixa, odwiedź artykuł: Czy warto kupić Thermomix? Opinie z forum, które pomogą ci zdecydować

Podsumowując, moja odpowiedź brzmi: tak, inwestycja w Thermomix może się opłacać. Oczywiście, początkowy koszt zakupu jest znaczący, ale biorąc pod uwagę oszczędności czasu, energii i pieniędzy na dłuższą metę, urządzenie to wydaje się być wartościowym zakupem. Jest to szczególnie prawdziwe dla osób, które cenią sobie zdrowe gotowanie, różnorodność kulinarną i efektywność w kuchni.

Co myślicie? Czy zgadzacie się z tym, że Thermomix jest energooszczędną opcją?

Autorka: Katarzyna Baranowska

Jestem Kasia i od wielu lat uwielbiam gotować z Thermomixem. Tworzę łatwe, zdrowe i smaczne przepisy, które stanowią źródło inspiracji dla miłośników kuchni.

Liczba głosów: 3 Ocena: 5/5

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Moim zdaniem jeszcze dużo zależy od tego z jakich składników gotujemy. Niektóre przepisy z Cookidoo wymagają takich kombinacji, że szok… Może i oszczędzam przy nich czas i zmniejszam koszt rachunków za energię, ale ile wydaję na zakupy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *