Modele Thermomix - porównanie robotów od TM31 do TM7

Modele Thermomix – porównanie robotów od TM31 do TM7

Od momentu wprowadzenia na rynek, Thermomix wyznacza standardy w zakresie multifunkcyjnych urządzeń kuchennych, oferując użytkownikom nie tylko wygodę, ale i nowatorskie podejście do gotowania. Thermomix zrewolucjonizował kuchnię domową, stając się synonimem innowacyjności w dziedzinie robotów kuchennych.

Historia Thermomixa sięga lat 60. XX wieku, kiedy to firma Vorwerk wprowadziła pierwszy model – VM 2000. Był to prosty robot kuchenny, zaprojektowany do mieszania i siekania. Pozwolił na zaoszczędzenie miejsca w kuchni oraz czasu spędzanego na gotowaniu, co przemawiało do wielu użytkowników. Z każdym kolejnym modelem, jego funkcjonalność była rozwijana. Prawdziwym przełomem była premiera modelu TM3300 w 1980 roku, który wprowadził możliwość gotowania i miksowania jednocześnie. To właśnie ta innowacja zdefiniowała kierunek, w jakim rozwijały się późniejsze modele Thermomixa.

Z biegiem lat Thermomix nieustannie ewoluował, wprowadzając zaawansowane technologie, które dobrze znamy obecnie – wbudowane programy gotowania, łączność z internetem i dostęp do cyfrowych przepisów.

Przegląd modeli Thermomix

Modele Thermomix na przestrzeni lat - infografika

Thermomix, od swojego debiutu, ewoluował, oferując coraz to nowsze modele, które wprowadzały innowacje i ulepszenia. Oto krótki przegląd poszczególnych modeli:

  1. Thermomix TM31 – wprowadzony w 2004 roku. Model posiadał obrotowe pokrętło do regulacji czasu i temperatury. Robot wyróżniała innowacyjność i trwałość.
  2. Thermomix TM5 – premierę miał w 2014 roku. Wprowadzał ekran dotykowy i przewodnik kulinarny w formie cyfrowej (Cook-Key). Miał też większą pojemność niż poprzedni model.
  3. Thermomix TM6 – debiutował w 2019 roku. Jest obecnie najnowszym modelem Thermomixa. Wyróżniają go zaawansowane funkcje gotowania, w tym gotowanie sous-vide i fermentacja. Ma on większy, kolorowy ekran dotykowy w porównaniu do TM5. Maksymalna temperatura to 160°C. Wi-fi umożliwia dostęp do przepisów Cookidoo. Więcej opinii na temat Thermomixa TM6 przeczytasz w tym artykule.

Tabela porównująca ostatnie modele Thermomixa

Cecha / ModelTM31TM5TM6
Rok wprowadzenia200420142019
EkranBrakDotykowy, kolorowyDotykowy, kolorowy
Pojemność2 l2,2 l2,2 l
ŁącznośćBrakCook-Key (opcjonalnie)Wi-Fi, Cookidoo
InnowacjeObrotowe pokrętłoEkran dotykowy, przewodnik kulinarnySous-vide, fermentacja, karmelizowanie cukru

Jaki czeka nas kolejny model i kiedy pojawi się na rynku?

Thermomix TM7 – taką nazwę najprawdopodobniej będzie nosił kolejny Thermomix, którego premiera nie jest jak dotąd znana. Jedyne, co do tej pory wiemy, to to że Thermomix TM7 nie pojawi się w 2024 roku (wbrew spekulacjom wielu osób). Więcej o Thermomixie TM7 przeczytasz w artykule: Thermomix TM7 nie pojawi się w 2024 roku.

Sekcja FAQ

Od czasu wprowadzenia pierwszego modelu przez firmę Vorwerk, na rynku pojawiło się 8 modeli Thermomixa. Te obecnie najbardziej znane to: TM5 oraz TM6.

Model Twojego Thermomixa jest zazwyczaj wyraźnie oznaczony na urządzeniu. Zwykle znajduje się na etykiecie znamionowej przyłączonej do obudowy urządzenia, często na spodzie lub z tyłu. Można również znaleźć informacje o modelu w menu ustawień urządzenia, jeśli jest wyposażony w ekran dotykowy.

Nie ma stałego harmonogramu wydawania nowych modeli Thermomixa, ale zazwyczaj Vorwerk wprowadza nowe modele co kilka lat. Na przykład, TM31 został wprowadzony w 2004 roku, TM5 w 2014, a TM6 w 2019 roku. Jest to zależne od postępu technologicznego i strategii firmy.

Model TM6 wprowadził szereg ulepszeń w porównaniu do TM5, w tym większy, kolorowy ekran dotykowy, zaawansowane funkcje gotowania takie jak gotowanie sous-vide i fermentacja, oraz zintegrowane Wi-Fi z bezpośrednim dostępem do platformy Cookidoo. TM6 może również osiągnąć wyższą temperaturę gotowania, co pozwala na większą różnorodność technik gotowania. Więcej o porównaniu tych dwóch modeli przeczytasz w artykule: Thermomix TM5 vs TM6 – Podobieństwa i różnice.

Wybór „najlepszego” modelu Thermomixa zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Najnowszy model, TM6, oferuje najbardziej zaawansowane funkcje i technologie, ale dla niektórych użytkowników starsze modele, na przykład TM5, mogą być wystarczające i bardziej przystępne cenowo. Ważne jest, aby rozważyć, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze i jak często planujesz korzystać z urządzenia.

Podusmowanie

Jeśli chcesz zdecydować, który model Thermomixa będzie dla Ciebie najlepszy musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Rozważ, które funkcje są dla Ciebie niezbędne. Czy potrzebujesz zaawansowanych opcji takich jak gotowanie sous-vide, fermentacja, karmelizacja czy wystarczą Ci podstawowe funkcje miksowania i gotowania?
  • Czy zależy ci na dostępie do internetowej bazy przepisów?
  • Zastanów się, jak dużo miejsca masz w kuchni i jak duże porcje zazwyczaj przygotowujesz.
  • Jeśli Twój budżet jest ograniczony, rozważ zakup starszego, używanego modelu, który może oferować wiele z funkcji, które są Ci potrzebne, ale w niższej cenie.
  • Zastanów się nad dostępnością serwisu i wsparcia technicznego dla wybranego modelu, szczególnie jeśli decydujesz się na starszy model.

Podsumowując, decyzja o wyborze modelu Thermomix powinna być podyktowana Twoimi osobistymi potrzebami kulinarnymi, budżetem oraz preferencjami technologicznymi. Każdy model oferuje coś wyjątkowego i każdy może posłużyć Ci lata!

Autorka: Katarzyna Baranowska

Jestem Kasia i od wielu lat uwielbiam gotować z Thermomixem. Tworzę łatwe, zdrowe i smaczne przepisy, które stanowią źródło inspiracji dla miłośników kuchni.

Liczba głosów: 2 Ocena: 5/5

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *