mycie thermomixa w zmywarce

Mycie Thermomix – najważniejsze zasady czyszczenia robota

Mimo wszystkich zalet Thermomixa, jak każde urządzenie kuchenne, wymaga on regularnego czyszczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Dzisiejszy wpis dedykuję temu, jak utrzymać Thermomix w idealnym stanie, dzieląc się moimi doświadczeniami i sprawdzonymi metodami czyszczenia. Mycie może znacznie ułatwić codzienne gotowanie i przedłużyć żywotność sprzętu. Jak widać same plusy. Ale zacznijmy od początku…

Czy Thermomix ma funkcję mycia?

Oczywiście, że tak! Oprócz wielu opcji przyrządzania potraw, Thermomix posiada funkcję „Mycia wstępnego”. Pozwala ona w łatwy sposób wyczyścić urządzenie po gotowaniu. Jest to niezwykle przydatne w codziennym użytkowaniu. Dla mnie jest to prawdziwy ratunek, kiedy nie mam siły albo czasu na intensywne czyszczenie naczynia. Funkcja działa szybko i nie wymaga od nas żadnego wysiłku.

Jak włączyć mycie Thermomix TM6?

Włączenie mycia w Themromix polega na wybraniu z menu, (które pojawia się na ekranie po przesunięciu palcem w lewo) funkcji „Mycie wstępne”.

ekran główny thermomix
menu boczne thermomix

Potem należy przekręcić pokrętło na pozycję wybranego przez nas trybu… i to wszystko!

Mycie wstępne thermomix

W tym momencie urządzenie zamknie zaciski na pokrywie i zacznie proces mycia. Po lewej stronie zobaczymy, ile minut potrwa czyszczenie.

mycie wstępne thermomix

Po zakończeniu mycia zaciski otworzą się, a my będziemy mogli wylać wodę z naczynia miksującego i wypłukać je. Jeśli po tym naczynie jest niedomyte polecam włączyć inny tryb lub doczyścić je ręcznie.

Tryby mycia – który kiedy wybrać?

Thermomix oferuje różne tryby mycia, które są dostosowane do różnych rodzajów zabrudzeń i potrzeb użytkownika. Wybór odpowiedniego trybu potrafi wpłynąć na jakość czyszczenia. Do każdego mycia konieczne jest wlanie do naczynia 1 litra wody i jednej kropli płynu do naczyń lub odrobiny octu.

naczynie miksujące przygotowane do mycia thermomix zdjęcie

Dostępne tryby to:

 • Krótkie – Jest idealne, gdy potrzebujemy szybkiego i efektywnego czyszczenia po przygotowaniu prostych potraw. Ten tryb wykorzystuję po przygotowywaniu np. koktajli lub sosów. Aby go uruchomić, wlewam 1 litr wody do naczynia i dodaję kroplę płynu do naczyń.
 • Po cieście – Gdy przygotowuję ciasto lub inne lepkie mieszanki, sięgam po tryb „Po Cieście”. Jest on zaprojektowany, aby radzić sobie z lepkimi i gęstymi substancjami. Ten tryb zapewnia dokładniejsze czyszczenie, co jest kluczowe przy tego rodzaju zabrudzeniach.
 • Uniwersalne – To wszechstronny tryb, który stosuję najczęściej po przyrządzaniu obiadów. Niezależnie od tego, czy przygotowuję zupę, sos, czy smażę warzywa, ten tryb radzi sobie z różnymi typami zabrudzeń
 • Po tłuszczu i karmelu – Ten tryb jest szczególnie przydatny po gotowaniu potraw, które mogą pozostawić uporczywe, tłuste resztki, takich jak smażone mięsa czy karmelizowane desery.
 • Po przypaleniu – Na koniec, tryb „Po Przypaleniu” to mój ratunek w sytuacjach, gdy coś mi się przypali w Thermomixie. Jest to najintensywniejszy tryb mycia, który doskonale radzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami.

Każdy z tych tryb ma inny czas pracy i intensywność obrotów. Co ciekawe, mycie wstępne w Thermomixie jest zautomatyzowane i sprawdza ilość oraz temperaturę wody w naczyniu miksującym – od tego zależy czas trwania czyszczenia.

Jak szybko wysuszyć naczynie Thermomix?

Szybkie wysuszenie naczynia Thermomix po myciu jest równie ważne jak sam proces czyszczenia. Pozostawienie naczynia mokrego może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów lub nawet pleśni, czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Dodatkowo zdarza się, że gotujemy dalej, a kolejny przepis wymaga od nas suchego i czystego naczynia.

czyste i suche naczynie miksujące przepis

Oto kilka wskazówek, jak szybko wysuszyć naczynie Thermomix:

 • Pozwól po prostu wyschnąć – Wydaje się to banalne, ale jednak jest najprostsze i najszybsze moim zdaniem rozwiązanie. Najczęściej po myciu i wypłukaniu, stawiam misę odwróconą do góry dnem na czystej, suchej ściereczce kuchennej. Pozwala to wodzie swobodnie odparować, a naczynie szybko wysycha.
 • Użyj ręcznika – Jeśli zależy mi na czasie sięgam po miękki ręcznik kuchenny. Delikatnie wycieram naczynie ręcznikiem, co przyśpiesza wysychanie. Ważne jest, aby używać miękkiej tkaniny, aby uniknąć porysowania powierzchni naczynia.
 • Użyj ręczników papierowych – Sprawdzają się genialnie, ponieważ świetnie wchłaniają wilgoć. Biorę kilka „listków” w zależności od potrzeby i wykładam nimi wnętrze naczynia. Gdy woda wchłonie się, wyciągam je z naczynia.
 • Włącz obroty wsteczne – Ostatnią opcją jest użycie funkcji mieszania. Wkładamy mokrą ściereczkę do naczynia i na 10-15 sekund uruchamiamy obroty wsteczne na sile 2.
 • Nie sięgaj po sztuczne ciepło – Co ważne unikam stosowania bezpośredniego ciepła (jak suszarka do włosów), ponieważ może to uszkodzić powierzchnię naczynia.

Czyszczenie noży w Thermomixie – jak to zrobić?

Czyszcząc urządzenie nie można zapomnieć o nożach, a często to właśnie na nich gromadzą się trudne do usunięcia resztki. Noże są jednym z najważniejszych komponentów Thermomixa, dlatego ich odpowiednie czyszczenie ma ogromne znaczenie. Jeśli jesteśmy już po myciu wstępnym, a na ostrzach ciągle są resztki jedzenia, to wyjęcie ich z naczynia jest najlepszym rozwiązaniem.

ostrze thermomix zdjęcie

Jak rozkręcić Thermomix do mycia?

 1. Najpierw musimy odwrócić naczynie do góry dnem. Zobaczymy wtedy podstawę z przymocowanymi do niej ostrzami.
 2. Następnie przekręcamy zdecydowanie podstawę w prawą stronę (kiedy uchwyt mam skierowany „do siebie”).
 3. W ten sposób odblokujemy zabezpieczenie, a ostrza same wypadną z naczynia.
 4. Pamiętajcie o zachowaniu ostrożności! Najlepiej robić to nad blatem/stołem, na którym położymy ściereczkę. W tym czasie nie trzymajmy palców we wnętrzu misy.

Ostrza najlepiej jest umyć miękką szczoteczką lub gąbką, aby nie porysować ich powierzchni. Przy ponownym montażu noży upewniam się, że są one prawidłowo zamocowane i stabilne. Regularne sprawdzanie stanu noży pomaga w utrzymaniu ich ostrości i skuteczności. Poniżej znajdziecie grafikę przedstawiającą wyjmowanie noży zgodnie z poleceniami producenta.

YouTube video

Czy Thermomix można myć w zmywarce?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań i odpowiedź brzmi tak, Thermomix można myć w zmywarce. Jednak warto pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich elementów. Poza tym decydując się na takie mycie musimy wziąć po uwagę, że materiał może się porysować.

mycie thermomixa w zmywarce

Jakie części Thermomixa możemy myć w zmywarce?

 • Naczynie Miksujące – Naczynie mieszające Thermomixa jest wykonane ze stali nierdzewnej i można je bezpiecznie myć w zmywarce. Dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości. Ja jednak rzadko korzystam z tego rozwiązania. Wystarczy mi mycie wstępne – nie chcę powodować rys na zewnątrz naczynia – a słyszałam, że mogą się pojawiać.
 • Pokrywa – Tutaj sytuacja wygląda podobnie – możemy umyć je w zmywarce, jednak w większości przypadków wystarczy mycie wstępne i opłukanie pod bieżącą wodą.
 • Akcesoria – akcesoria, które otrzymujemy w zestawie z Thermomixem możemy myć w zmywarce. W ten sposób zaoszczędzimy czas, szczególnie po dużym gotowaniu. Tutaj nie martwię się o wygląd, ponieważ akcesoria wyciągam z szuflady tylko na czas gotowania.
 • Noże – Tutaj zdania są podzielone. Choć noże można myć w zmywarce, moim zdaniem wpływa to na ich ostrość, dlatego wolę czyścić je samodzielnie.

Jakich części Thermomixa nie można myć w zmywarce?

 • Stacja urządzenia – Brzmi oczywiście? Dla wielu osób tak, ale jednak wolę o tym napisać 😉 Stacji urządzenia definitywnie nie myjemy w zmywarce. Samo urządzenie najczęściej przecieram wilgotnymi chusteczkami przeznaczonymi do czyszczenia kuchni albo namoczonym ręcznikiem. Najlepiej czyścić je (szczególnie ekran), gdy jest wyłączone.

Jak wyczyścić trudne plamy z Thermomixa?

Trudne plamy, które pojawią się po gotowaniu najlepiej usunąć wystawiając naczynie lub przykrywę na słońce na 2-3 godziny. Dotyczy to plam powstałych po kurkumie. Użytkownicy Thermomixa często szukają informacji o tym, jak sobie z nimi poradzić.

Zdarza się też, że na naczyniu powstają tęczowe plamy. Jest to warstwa ochronna stali nierdzewnej, która może przybierać taki kolor. Często dzieje się to, gdy używamy produktów zawierających skrobie. Aby je usunąć trzeba:

 1. Wlewamy ok. 1 litr wody do naczynia i wrzucamy kostkę do zmywarki.
 2. Ustawiamy naczynie na temp. 70 stopni, 1 godzinę przy obrotach 3.
 3. Po tym czasie płuczemy naczynie, a pozostałość plam usuwamy środkiem do czyszczenia stali.
 4. Na koniec dokładnie płuczemy naczynie i suszymy.
Tęczowe plamy thermomix

FAQ – Najczęściej zdawane pytania

Do mycia najlepiej użyć funkcji mycia wstępnego w odpowiednim trybie. Należy użyć ciepłej wody z płynem do naczyń i uruchomić wybrany tryb. Następnie dokładnie spłukać misę czystą wodą i wysuszyć

Naczynie mieszające i inne akcesoria można umieścić w zmywarce. Upewnij się, że są odpowiednio rozmieszczone i nie mają bezpośredniego kontaktu z elementami grzewczymi zmywarki.

W przypadku przypalenia, napełnij misę 1 litrem gorącej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu, a następnie uruchom tryb mycia po przypaleniu.

Użyj do tego gorącej wody z dodatkiem soku z cytryny lub octu i uruchom krótki program mycia. Jeśli to nie pomoże, tej samej mieszanki użyj w trybie Varoma.

Curry może zostawić intensywne zabarwienia i zapachy. Polecam użycie gorącej wody z dodatkiem soku z cytryny lub octu, a następnie uruchomienie krótkiego cyklu mieszania. To powinno pomóc w usunięciu zabarwień i zapachów.

Tak. koszyczek można umyć w Themomixie podczas trybu mycia wstępnego. Podobnie można zrobić z motylkiem.

Aby umyć Thermomix tabletką do zmywarki, trzeba wlać 1 litr wody do naczynia, wrzucić kostkę i ustawić urządzenie na obroty 1. Polecam temperaturę 70 stopni, na ok. 20 minut.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten przewodnik po myciu Thermomixa okazał się dla Was przydatny. Pamiętajcie, że regularne i prawidłowe czyszczenie jest kluczowe nie tylko dla zachowania higieny i estetyki, ale także dla długotrwałej funkcjonalności i wydajności Waszego urządzeni.

Podzielcie się w komentarzach Waszymi radami na skuteczne mycie Thermomxa 😀 Chętnie poznam wasze triki!

Autorka: Katarzyna Baranowska

Jestem Kasia i od wielu lat uwielbiam gotować z Thermomixem. Tworzę łatwe, zdrowe i smaczne przepisy, które stanowią źródło inspiracji dla miłośników kuchni.

Przeczytaj również:

Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *