nakładka krojąca Thermomix

Nakładka krojąca Thermomix – funkcje, cena, gdzie kupić?

Od momentu, gdy mam Thermomixa w swojej kuchni, co jakiś czas sprawdzam jakie nowości i dodatki mogę do niego dokupić. Dziś Chcę podzielić się z Wami moimi doświadczeniami związanymi z nakładką krojącą.

Sama byłam ciekawa, jak bardzo może ona ułatwić mi codzienne gotowanie i czy faktycznie spełni obietnice producenta. Czy naprawdę jest tak rewolucyjna, jak obiecuje producent? Czy warto w nią zainwestować? Przekonajcie się!

Czym jest nakładka krojąca Thermomix?

Nakładka krojąca Thermomix to specjalnie zaprojektowany dodatek, który umożliwia szybkie i automatyczne krojenie składników, potrzebnych do przyrządzenia dania. Nakładka jest zaprojektowana tak, aby była łatwa w montażu, co ułatwia jej czyszczenie i przechowywanie. Jest kompatybilna z modelami TM5 i TM6.

nakładka krojąca Thermomix

Nakładka krojąca sprawia, że możemy oszczędzić jeszcze więcej czasu i wysiłku. Sprawdza się ona zarówno przy codziennym gotowaniu, jak i w bardziej zaawansowanych daniach.

Z jakich elementów składa się nakładka?

elementy nakładki krającej Thermomix

Nakładka krojąca do Thermomixa, choć na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, składa się z pięciu elementów, które razem tworzą sprawnie działający mechanizm. Jest to tarcza tnąca, pokrywa nakładki, pojemnik nakładki, popychacz i trzpień.

 • Tarcza tnąca – Jest to dwustronna tarcza wykonana z wysokiej jakości stali, z jednej strony wyposażona w ostre i wytrzymałe ostrza umożliwiające krojenie w plastry, a z drugiej strony posiada tarcie.
 • Pokrywa nakładki – Zaprojektowana tak, aby zabezpieczać ręce przed ostrymi elementami, jednocześnie umożliwiając łatwe wkładanie owoców, warzyw czy innych składników do nakładki. Pokrywa ta posiada podajnik z szerokim i wąskim otworem, co daje możliwość precyzyjnego dopasowania wielkości składników do potrzeb mojej kuchni.
 • Pojemnik nakładki – To tu trafiają pokrojone składniki. Pojemnik jest łatwy w użyciu i ma odpowiednią pojemność, aby zmieścić około 800 g pokrojonych lub startych produktów, co jest wystarczające nawet podczas przygotowywania większych posiłków. Dodatkowo, jego zaokrąglona podstawa ułatwia zbieranie soków z krojonych owoców, co jest praktyczne i higieniczne.
 • Popychacz – Delikatne dociskanie popychacza pozwala na stałą kontrolę nad cięciem, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i dokładności pracy. Dzięki temu składniki są równomiernie krojone.
 • Trzpień – Jest to część, na której umieszcza się tarczę tnącą. Trzpień spoczywa na nożu w naczyniu miksującym i umożliwia stabilne trzymanie tarczy. Dzięki niemu, cały proces krojenia jest płynny i bezpieczny.

Do czego służy nakładka krojąca Thermomixa?

Nakładka pozwala mi na szybkie i łatwe krojenie lub tarcie wielu różnych składników, od warzyw po owoce, co jest niezwykle przydatne. Nakładka jest wyposażona w ostre i wytrzymałe ostrza. Delikatne dociskanie popychacza umożliwia precyzyjne i równomierne krojenie składników.

tarcie jabłek w nakładce krojącej Thermomix

Nakładka krojąca zapewnia przygotowanie składników w partiach, co nie tylko zapewnia lepsze efekty końcowe. Dzięki dwustronnej tarczy tnącej możemy wybrać między krojeniem w plastry a paskami lub zdecydować się na tarcie produktów.

krojenie w nakładce krojącej Thermomix

Instrukcja obsługi nakładki

Korzystanie z nakładki jest bardzo intuicyjne. Warto jednak wcześniej zapoznać się z prostą instrukcją, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Montaż Nakładki:

 1. Przygotowanie urządzenia – Najpierw upewnij się, że naczynie miksujące jest puste i poprawnie zamontowane w urządzeniu.
 2. Pozycjonowanie trzpienia – Następnie umieść trzpień na nożu miksującym w naczyniu. Upewnij się, że podstawa trzpienia spoczywa na środku noża miksującego, a sam trzpień jest ustawiony pionowo​​.
 3. Montaż pojemnika – Umieść pojemnik nakładki krojącej na trzpieniu, tak aby trzpień wystawał przez środkowy otwór pojemnika​​.
 4. Zakładanie tarczy – Chwyć tarczę tnącą za środkową, plastikową część, aby uniknąć kontaktu z ostrymi krawędziami, i umieść ją na trzpieniu żądaną stroną do góry, zależnie od potrzebnego rodzaju cięcia​​.
 5. Zakrywanie pokrywą – Nałóż pokrywę nakładki krojącej na pojemnik, upewniając się, że ramiona blokujące zabezpieczają pokrywę we właściwym miejscu​​.
 6. Wkładanie składników – Teraz możesz włożyć składniki do podajnika nakładki​​.
 7. Używanie popychacza – Użyj popychacza, aby delikatnie, ale z równym naciskiem, docisnąć składniki przez podajnik w kierunku tarczy tnącej​​.

Demontaż Nakładki:

 1. Zablokowanie popychacza – Po zakończeniu krojenia popychacz zostanie zablokowany w odpowiedniej pozycji​​.
 2. Wyjęcie składników – Podnieś pokrywę, pod którą pozostaje tarcza tnąca, co ułatwia wyciągnięcie składników zgromadzonych w pojemniku​​.
 3. Wyjęcie pojemnika i trzpienia – Następnie, wyjmij pojemnik i trzpień. Dzięki temu naczynie miksujące pozostaje czyste i gotowe do dalszego użycia​​.

Czyszczenie Nakładki:

 1. Bezpieczne trzymanie tarczy – Zawsze trzymaj tarczę tnącą za plastikowy środek, aby nie dotknąć ostrzy​​.
 2. Mycie ręczne – Po użyciu, elementy nakładki krojącej można łatwo spłukać pod bieżącą wodą​​. W przypadku silniejszych zabrudzeń, jak po tarciu sera, użyj płynu do mycia naczyń i delikatnie oczyść tarczę przy pomocy szczotki do naczyń, nie dotykając ostrzy​​.
 3. Mycie w zmywarce – Nakładkę krojącą można myć w zmywarce, najlepiej umieszczając ją w górnym koszu. Aby utrzymać ostrość ostrzy, zalecane jest mycie ręczne. Nie zaleca się pozostawiania tarczy tnącej zamoczonej w wodzie, aby uniknąć korozji​​.

Gdzie kupić nakładkę krojącą?

Nakładkę krojącą można kupić przez oficjalną stronę internetową Vorwerk. Na stronach typu Allegro czy Olx można znaleźć do kupienia nakładkę z drugiej ręki albo jej zamienniki. Zamienniki to tańsza opcja, jednak przy kupieniu ich nikt nie zagwarantuje nam dobrego działania z naszym modelem Thermomixa. Dlatego osobiście nie polecam tej opcji, szczególnie, że różnice w cenie nie są powalające.

Ile kosztuje nakładka krojąca Thermomix TM6?

Nakładka krojąca Thermomix kosztuje 575 zł. Jest to cena nowej nakładki dostępnej na stronie Vorwerk. Dostawa przy zamówieniu jest darmowa.

Dostępność nakładki krojącej

Nakładka krojąca nie jest dostępna w sklepie Vorwerk przez cały czas. Jej dostępność zmienia się, dlatego jeśli chcecie ją mieć w swojej kuchni, wypatrujcie czy pojawiła się w sprzedaży. Jest ona pożądanym urządzeniem, dlatego możemy podejrzewać, że co jakiś czas będzie regularnie wracać do sklepu.

Prawie cały czas widzę jej oferty sprzedaży na nieoficjalnych stronach lub grupach na Facebooku, jednak dobrze przemyślcie, czy chcecie decydować się na taki zakup.

Kiedy będzie dostępna nakładka krojąca?

Obecnie (kwiecień 2024) nakładka krojąca Thermomix jest znów dostępna w sprzedaży w w sklepie internetowym Vorwerk. Można ją nabyć za 575 zł​. Nakładka została zaprojektowana do użytku z modelami Thermomix TM5 oraz TM6.

Jeśli umówiliście się na prezentacje Thermomixa i jesteście zainteresowani kupieniem nakładki, zapytajcie o nią przedstawiciela – na pewno powiem Wam czy możecie zamówić ją ze sklepu. Co jakiś czas są też dostępne promocje, wtedy możecie kupić Thermomix w zestawie z nakładką krojącą. Wtedy wychodzi ona taniej niż w sklepie on-line. To fajna opcja, dlatego zawsze warto podpytać przedstawiciela o aktualną ofertę 😀

Czy według mnie warto kupić nakładkę?

Z mojej perspektywy ta nakładka wydaje się być cennym dodatkiem do wyposażenia Thermomixa z kilku powodów:

 • Nakładka wyręcza nas z kolejnej czynności w kuchni. Pozwala kroić produkty na różne grubości lub trzeć je. Cieszę się, że nie muszę teraz za każdym razem zajmować się krojeniem produktów.
 • Krojenie może być czasochłonne, szczególnie przy większej ilości składników lub potrzebie precyzyjnych cięć; nakładka znacząco przyspiesza ten proces.
 • Jest ona łatwa do czyszczenia i bez problemu można umyć ją w zmywarce.

Biorąc pod uwagę te zalety, jeśli często gotujecie i cenicie sobie efektywność oraz estetykę przygotowywanych potraw, nakładka krojąca Thermomix może być wartościowym zakupem. Jednakże, jeżeli krojenie nie jest dla Was utrapieniem lub macie już inne urządzenia, które spełniają tę funkcję, zakup będzie zbędny.

Mocne strony nakładki krojącej

 • Wszechstronność – Umożliwia krojenie i tarcie szerokiej gamy produktów, od warzyw po sery i wędliny.
 • Precyzja – Zapewnia równomierne cięcia, co jest ważne dla prezentacji potraw i równomiernego gotowania.
 • Oszczędność czasu – Automatyzacja procesu krojenia przyspiesza przygotowywanie składników.
 • Kompatybilność – Przystosowana do modeli TM5 i TM6, zwiększając funkcjonalność już posiadanych urządzeń.
 • Łatwość czyszczenia – Prosta w obsłudze i łatwa do wyczyszczenia, nadaje się do mycia w zmywarce.

Słabe strony nakładki krojącej

 • Koszt: – Nie dziwię się, że dla niektórych użytkowników cena będzie przeszkodą
 • Specyfika składników – Niektóre miękkie lub bardzo twarde produkty mogą nie być odpowiednie do krojenia.
 • Przestrzeń przechowywania – Dodatkowy element do przechowywania, co może być problemem w małych kuchniach.

Opinie innych użytkowników

Zanim podejmiecie decyzję, czy nakładka krojąca Thermomix jest dla Was, przeczytajcie kilka opinii, które mogą Wam w tym pomóc.

Nakładka krojąca jest bardzo praktyczna, szczególnie kiedy przygotowuję większe posiłki dla rodziny. Jednak muszę przyznać, że cena jest wygórowana Mimo to, jestem zadowolona z zakupu.
Nakładka działa poprawnie, ale szczerze mówiąc, nie jestem przekonany, czy była mi tak naprawdę potrzebna. Wydaje mi się, że ręczne krojenie daje mi więcej kontroli, choć rozumiem, że dla kogoś z mniej czasu może to być dobry zakup.
Od kiedy zainwestowałam w nakładkę krojącą do mojego Thermomixa, gotowanie stało się dla mnie prawdziwą przyjemnością. Szybkość i precyzja krojenia są imponujące. Sałatki, zapiekanki i przygotowywanie składników na soki zajmuje mi teraz o wiele mniej czasu. To była jedna z lepszych inwestycji w mojej kuchni!
Zawsze nienawidziłem kroić produktów do dań, dlatego gdy nakładka tylko pojawiła się w sprzedaży, wiedziałem, że ją kupię. Jestem zadowolony, pozbyłem się konieczności krojenia – cieszę się, że Thermomix robi to teraz za mnie.
Oczekiwałem, że nakładka krojąca Thermomix usprawni moje gotowanie, ale niestety często wracam do tradycyjnego krojenia nożem. Próbowałem kroić różne składniki, ale niektóre z nich, jak miękkie owoce, nie kroją się tak dobrze, wychodzi z nich papka. Do tego czyszczenie nakładki jest dłuższe niż przemycie tradycyjnego noża do krojenia.
Nakładka krojąca to strzał w dziesiątkę! Używam jej niemal codziennie do przygotowywania świeżych warzyw na zupy i sałatki. Jestem bardzo zadowolony z zakupu!
Jako fan zdrowego odżywiania i estetycznego podawania posiłków, jestem zachwycony nakładką krojącą. Moje warzywne talerze wyglądają jak z najlepszej restauracji, a przygotowanie zdrowych chipsów z batatów czy marchewki jest teraz banalnie proste. Naprawdę warto było zainwestować w ten dodatek do Thermomixa!
Nakładka krojąca sprawdza się w mojej kuchni całkiem nieźle, ale nie jest to rewolucja. Ułatwia przygotowywanie niektórych potraw, ale nie zawsze chce mi się ją montować i czyścić po użyciu. Dobra, ale nie niezbędna.

Moje ulubione przepisy wykorzysujące nakładkę krojącą

przepis Thermomix wykorzystujący nakładkę krojącą - makaron

Na Cookidoo możemy za pomocą filtra znaleźć przepisy, które wymagają użycia nakładki krojącej. Oto kilka moich ulubionych:

 • Rösti – Tradycyjne szwajcarskie danie, podobne do placków ziemniaczanych, ale przygotowywane w nieco inny sposób. Bez nakładki krojącej pewnie jeszcze długo nie wiedziałabym o jego istnieniu, bo właśnie dzięki szukaniu przepisów z nakładką natrafiłam na nie.
 • Parmigiana (zapiekanka) z cukinii i ziemniaków – Uwielbiam tego rodzaju zapiekanki, ale właśnie… wymagają dużo krojenia. W tym przepisie nakładka staje się naszym dobrym pomocnikiem.
 • Zupa ogórkowa ze świeżych ogórków – Smakuje cudownie w trakcie lata. Lubię dodać do niej więcej pieprzu i nadać jej wyrazisty smak.
 • Tarta Ratatouille – Tarta, na którą mam zawsze ochotę po obejrzeniu… pewnie wiecie jakie animacji 😉 Znakomity wybór na wykorzystanie mieszanki warzyw pokrojonych za pomocą nakładki krojącej. W ten sposób można stworzyć piękne wyglądające kompozycje jak z filmu!
 • Tarta z jabłkami – Kolejna tarta w zestawieniu, tym razem na słodko! Zawsze króluje w mojej kuchni jesienią. Wybornie smakuje z większa ilością cynamonu na wierzchu. Polecam podawać ją z gorącą czekoladą.
 • Surówka rainbow slaw – Nakładka krojąca to must have, dla fanów surówek, ponieważ bardzo przyśpiesza ich przygotowanie. Jeśli szukacie czegoś niebanalnego, przetestujcie to połączenie marchewki, brokułu i czerwonej kapusty.
 • Sałatka szwedzka z krojonych ogórków – Nakładka przekonała mnie też do robienia większej ilości przetworów. Jeśli jesteście ich fanami, przygotujcie ten tradycyjny przepis na szwedzką sałatkę – mi bardzo przypadł do gustu.

Podsumowanie

Nakładka krojąca Thermomix to funkcjonalne i praktyczne narzędzie, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie Thermomixa. Pomimo mieszanych opinii, które znalazłam, większość użytkowników docenia oszczędność czasu i równomierne efekty krojenia. Nakładka jest łatwa w obsłudze, montażu i czyszczeniu, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.

Moim zdaniem sprawdzi się zwłaszcza dla fanów surówek, przetworów i zapiekanek warzywnych albo gdy po prostu nie przepadacie za krojeniem produktów – tak jak ja 😀 Jednak pamiętajcie, że nie jest ona niezbędna do gotowania, dlatego ostateczna decyzja należy do Was.

Czy kupiliście już nakładkę krojącą? Albo chcecie ją mieć? Napiszcie w komenarzach!

Przeczytaj także:

Autorka: Katarzyna Baranowska

Jestem Kasia i od wielu lat uwielbiam gotować z Thermomixem. Tworzę łatwe, zdrowe i smaczne przepisy, które stanowią źródło inspiracji dla miłośników kuchni.

Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *